Zamyslenie

Ako zainteresovanému kandidátovi na starostu/voličovi mi je ľahšie hodnotiť vzniknutú situáciu voľby starostu a nechcem nikoho posudzovať a tobôž nie odsudzovať. Je mi však nesmierne ľúto, že na základe nadobudnutých skúsenosti som zistil absenciu významných mienkotvorných osobnosti Podunajských Biskupíc, formujúcich politický život našej mestskej časti. Existujúci volení zástupcovia nedokázali viesť úprimný dialóg a byť morálnym vzorom pre inú generáciu obyvateľov obce. 

Počas kampane sa riadili sa heslom Machiavelliho: " Aj nemorálne činy sú prípustné ak nám zabezpečia slávu a prežitie."

V kampani som kandidoval sám za seba. Uvedomoval som si politickú šachovnicu a figúrok v nej pôsobiacich. Ako občan som chcel nadobudnúť osobnú skúsenosť z kampane na starostu a nechcel som sklamať dôveru občanov, ktorí ma o vstup do kampane požiadali. 

Môj pekný zisk hlasov je vyjadrením krátkej 5 mesačnej aktivity a politického realizmu. Preto má kampaň tak veľmi bavila, ale umožnila mi naplno precítiť plytkosť a úbohosť Biskupickej miestnej politiky. Politika spojenia Mostu Híd a pravicových strán na čele so SaS. 

Dostal som veľa osobných emailov ale aj  otázok. .... čo ďalej a ako chcem skúsenosť využiť...

 Áno, aj naďalej som odhodlaný vyjadrovať svoje názory jasne a nahlas ako občan Slovenska a tejto mestskej časti. Nechcem patriť medzi 13 tisíc občanov Podunajských Biskupíc, ktorým je vývoj mestskej časti kde vyrástla ilegálna skládka a vládne rodinkárstvo a "transparentnosť hospodárenia" ukradnutá.

V Podunajských Biskupiciach som našiel ľudí, ktorí majú podobné názory ako ja. Počas kampane sme diskutovali komunitné témy, ktoré môžu byť prínosom. Verím, že sa nám postupne podarí participovať na projektoch v prospech tejto mestskej časti.

Ale poďme pekne späť k téme zamyslenia.

Pozrime sa na výsledky volieb starostu mojimi očami.  Bohužiaľ, nezverejnené výsledky z 20 okrskov,  by nám k číslam pridali lepšiu čitateľnosť správania sa voliča v našich troch obvodoch.

Nový starosta reprezentuje 7,5% zapísaných voličov v Podunajských Biskupiciach. Z 20 027 zapísaných voličov neprišlo k volebným urnám až 12 694 voličov. 1527 voličov najmä zo starej obce si zvolilo nového starostu. 5806 voličov volilo iného kandidáta. 3890 voličov chcelo zmenu.
Nový starosta reprezentuje 7,5% zapísaných voličov v Podunajských Biskupiciach. Z 20 027 zapísaných voličov neprišlo k volebným urnám až 12 694 voličov. 1527 voličov najmä zo starej obce si zvolilo nového starostu. 5806 voličov volilo iného kandidáta. 3890 voličov chcelo zmenu.

Je to výhra alebo prehra?

Dá sa vôbec klásť v súčasnosti táto otázka? Nateraz je to výhra pre pokračovanie politiky predchádzajúceho vedenia, ktoré sme demokraticky kritizovali. Občania, najmä starej obce, volili osobu a nie program. Ak by to bol aj program, zaujalo ich asi len "zlepšenie vzťahu s poľnohospodárskym družstvom" či fontány.

Pre ostatných voličov iných kandidátov je to prehra naformulovaných programov, morálnych, etických a predovšetkým kresťanských hodnôt. 

Pre budúce voľby je to ale pozitívny signál , že v Podunajský Biskupiciach je stále veľká skupina ľudí, ktorí majú vo svojich hodnotách jasno.

Až o štyri roky však budeme môcť hovoriť o jednoznačnej výhre nových hodnôt, ale až vtedy, keď tie iné hlasy nezostanú len utajené za volebnou plentou, ale budú sa stále hlasnejšie ozývať pri riešení nahromadených problémov v Podunajských Biskupiciach.

Napriek všetkému, aj po voľbách pretrvávajú obavy a pochybnosti z nado- budnutého víťazstva. Nehovorím o hriešnych nákladoch na kampaň kľúčovej trojky kandidátov.  Hovorím o neuveriteľne špinavej "novinárskej" kampani :

 • politikárčenie alfa samcov, kto koho koalične podporí, ak sa stoličky usporiadajú v záujme kontinuity 12 rokov,
 • vydanie historicky prvých novinárskych pamfletov, vydaných skupinou podnikateľov starej obce, na moju osobu s cieľom preventívnej diskreditácie na Dolných Honoch,
 • obmedzovanie jazdy, prenasledovanie a nebezpečná jazda motorkárom mi znepríjemnili život počas kampane.  Toto som videl len v mafiánskych filmoch...,
 • fyzické vyhrážky, ak sa ako kandidát nestiahnem z kampane,
 • vyhrážky na moje blízkych priateľov, strašenie že ich prepustenia keďže verejne podporujú iného kandidáta,
 • platené komentáre "babiek-demokratiek"  na Facebooku, 
 • žiadosti kandidóata,  aby občania nelajkovali, či nezdieľali príspevky iných protikandidátov, 
 • ad hoc vytváraniee facebookovských stránok ohovárajúcich protikandidátov, či politicky zneužívané sledované stránky o živote Biskupičanov či Medzijarkovčanov....,
 • nekorektne vedená platená a neplatená kampaň v denníku ÚJ SZÓ vysoko inteligentným novinárom, rozdúchavajúcim slovensko-maďarská kartu. Toto  spôsobilo výrazné povolebné roztrieštenie občanov maďarskej národnosti v starej obci,
 • vyťahovanie propagačných novín iných kandidátov z novinových schránok, za pomoci komanda platených sympatizantov , niekedy aj zamestnancov roznášajúcich "poštu"
 • vydanie druhých pamfletov na osobu nového starostu, skupinou tých istých podnikateľov starej obce,  aby sa občania maďarskej národnosti mobilizovali k ochrane kandidáta bez programu,
 • neplánované zbitie brigádnikov sympatizantami nového starostu, polícia a sanitka z Ružinovskej nemocnice.
 • zvláštne zmazanie blogu popisujúceho bitku v denníku SME a strach svedkov z toho čo pri bitke videli...
 • ale aj nepochopiteľný kresťanský mailing list týkajúci sa odporúčania buniek sympatizujúcich s  KDH, koho voliť.

V týchto voľbách sa volilo pomerne ľahko obyvateľstvu starej obce. Chcelo mať v úrade rodeného človeka zo starej obce, reprezentujúceho ich hodnoty, ako aj kontinuitu 12 ročného obdobia starej starostky. 

Voliči v starej obci ukázali že v komunále majú šancu aj ľudia, ktorí môžu osobne podporiť Dúhový PRIDE nielen svojou prítomnosťou, ale aj vyvesením dúhovej vlajky na Miestnom úrade.  V právnom poriadku SR je v praxi implementácia právnej úpravy rodinného a súkromného života párov rovnakého pohlavia na Slovensku z dlhodobého hľadiska komplikovaná najmä v osvetovej oblasti. Je to preto príležitosť pre nového starostu rozumne s týmto ziskom hlasov pracovať. Podporu od voličov na takúto akciu legitímne získal.

           Voľby z občianskeho pohľadu majú byť vyberaním si kandidátov, zástupcov občanov, ktorí nás budú vo verejných funkciách zastupovať a nahlas hovoriť o témach a hodnotách, na základe ktorých chcú dostať svoj mandát od nás voličov.

Nuž stalo sa, čo sa stalo. Súčasná kampaň bola nechutne novinársky zvládnutá a vyhral kandidát bez programu a bez pokánia. Jeho podporovatelia naplno využili heslo Ovidius-a: "Účel svätí prostriedky".

V celej kampani a celkovo v komunálnej politike, vnímam deficit jednej veľmi významnej hodnoty. Je to POKORA. A s ňou plynúca vnútorná pravdivá sebareflexia a schopnosť konať nápravu. Túžba alfa samcov po všetkom a vlastne ničom. Som si istý, že u posledného súdu, budú musieť vyložiť na stôl všetky karty a poprosiť sudcu o zmilovanie. Pretože čas, ktorý na pokoru mali, premárnili.