Šport

Vybudujme športom správny životný štýl a kultúru. 

Michaela Konečná  

V zdravom tele zdravý duch....tento nápis som čítala v detstve na kúpalisku, kde som trávila veľa času počas letných prázdnin.

Neviem si vôbec predstaviť, že by sme sa ako deti počas letných prázdnin alebo v čase voľna nevenovali rôznym pohybovým aktivitám, ako vybíjaná, hra na skrývačku opac-opac s využitím celej ulici, skákanie cez gumu, tenis, bicyklovanie, futbal... . Ale hlavne...byť vonku čo najdlhšie, s kamarátmi a vyblázniť sa dosýta. Boli to úžasné zážitky, ktoré mi v pamäti rezonujú radosťou dodnes.

Doba sa ale zmenila. Žiaľ. Deti sa vonku nehrajú tak ako kedysi. Rodičia sú celé dni v práci a športuje veľmi málo dospelých a pracujúcich ľudí. A keďže deti sú našim zrkadlom, tento fakt sa podpísal aj na nich, v nezáujme ísť von, si napríklad zahrať loptové hry, lebo počítače, tablety a mobily zvíťazili nad prírodou a ľudskosťou.

Som tiež rodič, viem o čom píšem. Každodenný stereotyp povinností poznám veľmi dobre. Svoju dcéru Veroniku vychovávam k pravidelným športovým návykom. A vďaka podpore celej mojej rodiny sa to aj darí. Keďže pochádzam z celkom športovej rodiny, kde sa môj otec a brat venovali futbalu na profesionálnej úrovni, športový duch u nás žije dodnes. Veronika prevzala "štafetu" a študuje na športovom gymnáziu, kde sa venuje atletike ako šprintérka. Dva tréningy denne jej úplne postačia na udržanie si psychosomatickej rovnováhy, teda rovnováhy telesnej a psychickej kondície.

Veronika víťazí v behu na 60m.
Veronika víťazí v behu na 60m.

Čo je však najdôležitejšie, Veronika má radosť z času stráveného s kamarátmi pri tréningoch a pri pretekoch. Spolu s rodičmi sme jedna veľká rodina.

Chcem odkázať všetkým rodičom : "Podporujte u svojich deťoch tie aktivity, ktoré ich povedú k zdraviu, harmónii a správnym návykom pre ich budúcnosť."

Životný štýl nás dnes prinútil tráviť priemerne 9-10 hodín prácou, ak rátam aj cestu v zápchach, do práce, z práce a domov.

Tí z nás, ktorí majú sedavé zamestnanie, potrebujú zaradiť do svojho dňa ľubovoľnú pohybovú aktivitu kvôli zdraviu. Hlavne ak po 40-ke človek nič nerobí, pôjde jeho psychodomatická rovnováha veľmi rýchlo "dole" s energiou, zdravím, psychikou a podobne.

Ako si vieme pomôcť?

  • Vieme urobiť správne rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré zmenia naše každodenné návyky.
  • Pracujme na budovaní a zveľaďovaní športových ihrísk v našom okolí, aby sme sa mali kde chodiť s deťmi hrať.
  • Nájdime si čas, stretávajme sa viac s priateľmi a spoločne si zašportujme, zlepšime a posilnime vzťahy, športovú komunitu. Len takto vštepíme správne hodnoty a návyky našim deťom.
  • Budujme a posilňujme športovu kultúru v Biskupiciach. Šport spája ľudí a vytvára hrdosť na miesto kde žijeme.

Ponúkané riešenia na zlepšenie tejto oblasti sú v programe Jána Španka veľmi zrozumiteľne zadefinované, čo je veľký bonus, pretože majú v sebe aj kus srdca kreativity.

Ján považuje tému rodiny, deti, zdravie, šport, priateľské vzťahy za jednu z najvyšších priorít. On sám dokonca ide príkladným vzorom, ako milujúci otec a vytrvalý bežec.

Naozaj MÁ NA TO predpoklady.

Vytrvalosť pokladám za jednu najdôležitejších vlastností u človeka, ktorý bude v budúcnosti podnikať kroky pre presadenie zmien v Podunajských Biskupiciach. Som presvedčená o tom, že bude bojovať a "bežať" pre naše dobro zo všetkých síl. Je dôležité, aby nebežal sám. Aby sme mu pomohli a spolu s ním "odbehli" všetky potrebné dôležité témy.

"Špankotím" je pripravený na štarte, s uvedomením, že veľké veci nie sú jednoduché. My sa však tešíme na túto cestu, pretože vieme, že to spoločne Môžeme urobiť lepšie.

"Výsledkom myslenia nemá byť pocit, ale čin."

                                                                                    (Vincent van Gogh)