Príbeh nepokoja ľudskej duše

Príbeh zachovania identity, kultúry a kultúrneho dedičstva národa je príbehom nepokoja ľudskej duše. Znepokojenia z toho, akým spôsobom ju napĺňame alebo nenapĺňame . Kto sa raz nakazil, toho už po celý život sprevádza vzrušenie z krásna ukotveného v kultúre. Ak sa k tomu pridá túžba nielen vidieť, ale aj rozumieť, vnímať a poznať, stáva sa z toho puto na celý život, ktoré obohacuje a povznáša. 

Áno, hovorím o Jégh Izabelle, alebo ako ju všetci familiárne voláme o Ize. Som rád, ak v kultúre v Podunajských Biskupiciach pôsobí človek, ktorý hľadá spôsoby, ako kultúrne dedičstvo sláviť a zachovávať aj pre ďalšie generácie.Izabella tento týždeň, 4.10.2018 prebrala v Galante z rúk zakladateľa ceny Ex Libris, Lajos Gubcsi-ho , ocenenie za zachovanie identity, kultúry a kultúrneho dedičstva národa.

Ako sama hovorí:"Nemali by sme dopustiť, aby sa naša identita a kultúrne dedičstvo zanedbávalo, zhoršovalo alebo zničilo. Aby naša biskupická kultúra prežila, potrebujeme ju stále rozvíjať , starať sa o ňu , stále nanovo objavovať a tvorivo rozvíjať. Ochranou nášho kultúrneho dedičstva objavujeme aj svoju rôznorodosť a zapájame sa do spoločného dialógu o tom, čo máme v tejto našej mestskej časti spoločné. Je azda lepší spôsob obohacovania, než je interakcia s niečím natoľko zásadným pre našu identitu? Kultúrne dedičstvo má univerzálnu hodnotu pre celú našu maďarsko-slovenskú komunitu v Podunajských Biskupiciach. Je dôležité zachovať ho a postúpiť budúcim generáciám." 


Aj touto formou jej chcem zagratulovať, pretože Izabella je na tomto poli úspešná a dokazuje nám to, čo mnohí iní vôbec nedokážu. Zohráva významnú úlohu pri vytváraní a realizácii kultúrnych aktivít Podunajských Biskupíc, pričom venuje celý svoj voľný čas, svoje schopnosti, vedomosti a energiu na prospech iných ľudí.Okrem kultúrnych aktivít, opätovne s plnou energiou kandiduje aj za poslankyňu miestneho a mestského zastupiteľstva, keďže práca poslanca je jej služba občanom a súčasť jej celého života.Verím, že Izabelle dajú v nadchádzajúcich voľbách ľudia opäť svoje hlasy , ako poďakovanie za jej aktívnu činnosť v prospech našej mestskej časti. Môžeme to urobiť lepšie! Csinálhatjuk ezt jobban!Ján Španko, kandidát na starostu Podunajských Biskupíc

Ďalšie články a fotky nájdete na:

  • https://www.facebook.com/spanko2018/
  • https://www.janspanko.sk/
  • https://www.biskupicenahlas.sk/