Prečo voliť Jana Španka za starostu Podunajských Biskupíc

Andrej Fandák

Bola to investícia, ktorá sa v živote bežného človek prihodí raz za život. Minul som všetko, čo som do tejto chvíle ušetril a splácať budem ešte roky. Ale splnil som si sen, ktorý mám ako dieťa z bratislavského sídliska. Bývať v dome so záhradou a pritom zostať v meste.

Za tieto peniaze som si kúpil kúsok vlastného sveta. Tu chcem vychovať deti a so svojou ženou prežiť spokojný a naplnený život.

Dom v Podunajských Biskupiciach som kúpil pred tromi rokmi.

Samozrejme, človek sa pri podobnej kúpe nesmie nechať uniesť červenou strechou a ružami v predzáhradke. Ešte som si nikdy tak nezisťoval všetky okolnosti, ako v tomto prípade (a nie je to môj prvý nákup nehnuteľnosti).

Dom som prešiel so stavebným inžinierom, na internete som lustroval lokalitu, rozprával som sa so všetkými susedmi. Vedel som, že sa sťahujem k rafinérii, ktorá svoju prítomnosť dáva obyvateľom pravidelne pocítiť. Dlho zamlčovaný toxický odpad vo Vrakuni je už verejne známou vecou. A raňajšia cesta do práce z tejto časti mesta je takou bratislavskou legendou.

Nakoniec pozitíva zvíťazili nad negatívami a zo mňa sa stal nadšený Biskupičan.

Ako blesk z jasného neba bola pre mňa informácia, že som sa prisťahoval k nelegálnej skládke, veľkej ako panelák. Táto hora smetí začala rásť v roku 2008. V čase, keď som sa k nej sťahoval, nebola o nej na webe ani zmienka. OLO si tam veselo vynáša odpad, developeri kontaminovanú pôdu z bratislavskej Apolky. O celý problém náš "prísny, ale férový" štátny aparát ani nezakopne, iba pár aktivistov sa snaží zobudiť verejnosť.

Ja skutočne netrpím žiadnou naivitou, čo sa týka schopnosti štátnych úradníkov chrániť záujmy občanov. Ja mi jasné, že vrcholoví politici potrebujú z verejných peňazí splatiť svoje politické dlhy. Že jediným záujmom poslancov NRSR je dostať sa aj na ďalšie volebné obdobie na zvoliteľné miesto na kandidátke. A tak poslušne hlasujú podľa palca. Úradník má pevne stanovený plat bez toho, či si poctivo robí svoju prácu, alebo kávička do desiatej a o štvrtej padla, nieto ešte ísť do konfliktu s niekým silným a dôležitým.

Fascinuje ma ale neschopnosť obecných zastupiteľov. Nie vec riešiť, ale čo i len informovať o triviálnom fakte, že na katastrálnom území sa desať rokov nachádza nelegálna skládka takýchto rozmerov. To sú predsa ľudia z Biskupíc, ktorí skladajú účty svojim susedom.

Lebo, čo sa tu vlastne udialo.

Od počiatku vekov platíme devastujúce dane. Za tieto peniaze úradníci (ako som už spomenul) kávičkujú a fičia domov hneď, ako sa naskytne príležitosť. Niekde medzi týmito dvoma aktivitami nám dajú milostivo povolenie na prestavbu fasády - na vlastnom dome, za vlastné peniaze ... A svoju existenciu ospravedlňujú tým, že zabezpečujú bezpečný a zdravý život pre nás a naše deti.

Zatiaľ, čo sa takto idú roztrhať pre verejné blaho, istý mafián začne navážať odpad na územie obce. Bez akéhokoľvek povolenia a zabezpečenia proti priesakom sa kopí odpad a toxická zemina. Desať rokov úradník medzi kávou a buzerovaním občana netuší, čo sa v katastri obce deje. Až kým celú vec nemedializujú občianski aktivisti, za vlastné prostriedky, v rámci voľného času.

Potom sa konečne niečo pohne aj v obecnom úrade na Trojičnom námestí. Mýlim sa, ak poviem, že každý úradník, by za posledných 10 rokov mal vrátiť svoju výplatu do posledného centu? Lebo kosenie a dva krát do roka odhrnutie snehu si vieme administrovať aj lacnejšie.

Treba si uvedomiť, že občan bez záujmu o svoje bezprostredné okolie, je odsúdený na život v odpadkoch, na kontaminovanej pôde a pitie zamorenej vody. Naši aktuálni zastupitelia vidia Biskupice iba ako skokanský mostík na lukratívne miesta v bratislavskej samospráve. O čo sa Biskupičania sami nepostarajú, to za nich nikto iný riešiť nebude.

Prvý krok sa spravil.

Občania, ktorým nie je osud Biskupíc ľahostajný a sú pripravení obetovať svoj čas a pohodlie, vybrali zo svojho stredu kandidáta na starostu. Je ním Jano Španko.

Španko v Biskupiciach žije 24 rokov a v obecnej politike už pôsobil. Práve aktuálna tristná situácia spôsobila, že vypočul hlas aktívnej menšiny a rozhodol sa uchádzať o post starostu našej obce. Svoj profesný život strávil ako manažér v bankovníctve a IT sektore. V politike nemá iné ambície, ako riešiť problémy Podunajských Biskupíc.

Jano Španko nie je všeliek. Kľúčovým momentom je zmeniť postoj obyvateľov obce. Musíme si uvedomiť, že zodpovednosť za naše bezprostredné okolie leží na našich bedrách.Ako to vyzerá, keď ju nemienime prebrať, si môžeme pozrieť v priamom prenose na smetisku na Lieskovskej.

Španko je len schopný človek bez postranných úmyslov, ktorý je do veci Podunajských Biskupíc bytostne zainteresovaný. A to je dosť na to, aby sa spoločne s tímom aktívnych občanov začali veci u nás v Biskupiciach vyvíjať pozitívnym smerom. 

Nepremrhajme túto šancu.