Od násila 1939 po dnešok

Dnes si pripomíname 80. výročie Slovenského štátu , ktorý nastolil základy nedemokratického autoratívneho SMERu, vlády Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS).
Strana, ktorá rozhodujúcim spôsobom usmerňovala výkon štátnej moci, ovládnutím a únosnom všetkých postov v štátnej a verejnej správy. Personálne ovládala všetky výkonné a exekutívne funkcie štátu, vrátane funkcie prezidenta. Aj toto obdobie malo vlastného Bašternáka....Augustína Morávka, ktorý rovnako parazitoval na okrádaní obyvateľov, ale aj štátu.

V rámci 7 ročného obdobia, táto strana spáchala vážne prešľapy a zločiny proti vlastným obyvateľom.

Toto obdobie evokuje v súčasnosti u mnohých ľudí chuť oslavovať a byť hrdý na obdobie vojnového štátu, ale aj obnovuje sa rétorika Šaňa Macha, tohtotýždňovým toxickým príhovorom trnavského arcibiskupa Oroscha. Je správne že tento celý týždeň diskutujeme o násilí , ktoré na nás útočí na každom kroku.


10. marca sme si v Astorke vypočuli, prečo sa politici, niektorí kandidáti na prezidenta, cirkevní hodnostári a ini, uchyľujú k urážkam, xenofóbii ako aj taktike strašenia.

14. marca, dnes, SAV pripravila hodnotnú vedeckú konferenciu s názvom "80 rokov po, Slovenský štát v základných súradniciach". Konferencia potvrdila, že na Slovensku je stále veľa ľudí, ktorí sa nevedia vyrovnať s ľudáckou minulosťou. Aj preto je potrebné o tejto téme hovoriť a hovoriť a vzdelávať mladých ľudí.