Názorový konflikt

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorí si na rozuzlenie diskusie radšej v tichosti počkajú na výsledok?

"Vraj ste konfliktný človek a píšete bludy ako Galileo" povedal mi pri guláši starší 70 ročný návštevník. Zdvihol som hlavu a uvidel dôchodcu, ktorý si odo mňa preberal porciu gulášu.

Čítali ste niečo odo mňa?  spýtal som sa ho, nalievajúc mu  voňavú baraczku. Prvý náš kontakt zapôsobil.

Mikuláš pri mojom stole
Mikuláš pri mojom stole

" Nie, nemám internet ale..." odmlčal sa  a obzrel za chrbát  - "...počul som to od Karoľka Hálu a jeho partnerky Stasky Černokňažníkovej ...."

Pri stole sme si spolu rozobrali názory na:

  • Ilegálnu skládka Vassal - OLO -  ako usilovne bojovali úradníci a 16 mestských častí sem vozilo legálne odpad na zmluvnom základe.
  • Bezdomovci OC Hron , drogy TJ SPOJE - ako dlho sa problém nerieši a prečo mimosúdne vyrovnanie dopadlo tak katastrofálne pre mestskú časť pred 12 rokmi,
  • Škola/krčma - prečo to trvalo tak dlho s plotom a prečo povolenie mať krčmu oproti škole.

Pán Mikuláš, ako sa mi predstavil, bol príjemný a rozumný spoločník. Počúval a pýtal sa.... a priznal sa:

videl som Vás diskutovať s farárom a to mi nedalo....

Pán Mikuláš, patrí k ľuďom, ktorý si svoj názor niekedy nechá radšej pre seba, akoby ho mal prezentovať na verejnosti a dostať sa s niekým do konfliktu.

Boli ste na na futbalovom zápase Tusk s Elbea či FC Tryskáč? Spýtal som sa ho náhle. Aj tam jeden fanúšik je spokojný s rozhodnutím rozhodcu a druhý nie. A hneď máme na svete konflikt názorov. 

Na záver mi dal radu staršieho:

"Radšej v tichosti počkajte aj keď nesúhlasíte s ich názorom, sú to politici a vedia ako ohovárať. Títo dvaja tu ani nežijú, tamten je inaký ako my .... ale ide im o veľa a ešte aj ... a prstami dokončil myšlienku. Ako prišiel tak aj odišiel za manželkou pri pódiu .

Vizuálny konflikt?
Vizuálny konflikt?

Psychológ Jaroslav KŘIVOHLAVÝ, v knihe "Konflikty medzi ľuďmi" píše, kedy sa môžeme dostať do konfliktu:

,,Kto je mojím rivalom? Ten, kto mi chce vziať vodu, kto mi chce vypáliť rybník, kto sa chce so mnou stretnúť, merať, dostať sa predo mňa, kto chce so mnou súperiť a dosiahnuť tých cieľov, pozícií, výhod, pôct, slávy...,ktoré chcem ja dosiahnuť, kto sa ma snaží predbehnúť, poraziť, pretromfnúť,..."

Na starostu Podunajských Biskupíc kandiduje 10 občanov. Sú tam aj ľudia, ktorí v minulosti obliekali dres tej ktorej politickej strany, zelení aktivisti ale aj obyčajní občania, ako aj ja. V Podunajských Biskupiciach sú prapodivné koalície opozičných a vládnych strán, ktoré sa spojili na základe "harakteru" miestnych ľudí.

10 ľudí sa rozhodlo kandidovať! 

A priznajme si, bez konfliktov názorov si náš život ani nevieme predstaviť. Pravdepodobne by nám po určitej dobe prekážal fakt, že každý človek by bol prívetivý, láskavý, ochotný vždy pomôcť a poradiť . Žili by sme ako v raji.....

Názorové konflikty patria jednoducho aj k životu komunálnych volieb starostu , či už chcete alebo nie! Keď si myslíte, že máte v niečom pravdu a kandidujete, je logické že to napíšete a články čítajú aj ľudia, o ktorých viete, že majú iný názor.

Preto vás môže niekto ohovárať s vetami,že ste vzdorovitý, konfliktný a hádavý človek. V skutočnosti však mám od toho poriadne ďaleko!