Keď sa slušný zrazí s bohatým.

Minulý týždeň som si našiel v schránke leták očierňujúci Jana Španka. Vraj ho akýmsi bizarným spôsobom (cez svokru) financuje mafiánska partia z Vassal Eko. To sú tí, čo nám na Lieskovskú cestu navozili nelegálnu skládku veľkú ako poschodový dom.

Hneď ako prvé mi udrelo do očí, na akom kvalitnom papieri je celý ten text vytlačený a aké ostré a sýte farby sú použité. Hmmm, dúfam, že aj naše letáky budú rovnako kvalitné, povedal som si vtedy.

Druhá vec, ktorá ma upútala bola neskutočná stupidita správy, ktorú leták obsahuje. Útočiť na rodinu je taktikou zúfalcov a vzbudzuje skôr sympatie u adresáta ako rozhorčenie.

A že naši súperi na nás čosi našli na Janovom transparentnom účte? To je ako povedať, že sme príliš slušní na predvolebný súboj v Podunajských Biskupiciach.

Ktorý kandidát má pre Boha transparentný účet? Bolo by ale samozrejme kontraproduktívne, aby sa uchádzač o starostovský post, ktorý na dva mesiace oblepí Biskupice, Vrakuňu a Dolné Hony bigboardami tváril, že ich platí z troch tisíc na transparentom účte.

Dá sa teda celkom objektívne konštatovať, že za tými letákmi je ktosi bohatý a sprostý.

K tomu pamfletu by som sa chcel vecne vyjadriť.

Anna Fukari (Janova svokra) nikdy nebola ani členkou urbariátu, nie to ešte predsedníčkou. Elza Nagy našu kampaň nefinancuje - prispela istou sumou, ktorú si môžete nájsť na našom transparentom účte (na rozdiel od ostatných uchádzačov).

A keď už niekto tak veľmi chce svoju desaťročnú nečinnosť ohľadom skládky zvaliť na Združenie urbárnikov (a cez transparentný účet a svokru prepojiť s Janom). Tak vedzte, že predmetná skládka sa na pozemkoch urbariátu nenachádza!

Viac asi dodávať netreba.

My samozrejme tušíme, kto má toto klamstvo na svedomí, keďže si ale nie sme istí, tak je zdržanlivosť na mieste. Biskupice sú nakoniec malé, tu sa nič neutají.

Naši podporovatelia nám najprv navrhovali, aby sme podobnú negatívnu kampaň spustili aj my (tých tém by s našlo ...), ale zamietli sme to veľmi rýchlo. Toto jednoducho nikdy nebol štýl, ktorým by sme kampaň chceli viesť a hlavne nám to prišlo ako zbytočne vyhodené peniaze z neistým výsledkom.

My jednoducho nechceme odradiť voličov od akéhosi nehodného kandidáta, my chceme presvedčiť Podunajské Biskupice, aby dali hlas nám!

Keď začiatkom leta ku mne prišiel Jano Španko s ponukou stať sa súčasťou jeho volebného tímu, mal som jednu obavu. Či na čosi podobné budeme mať dosť času (a samozrejme aj peňazí).

Ani jeden z nás nie je "za vodou". Máme rodiny, prácu, ktorá nás baví a milión veci, do ktorých môže sypať peniaze ako do bezodnej studne.

Nakoniec som si ale povedal, že tu chcem prežiť zvyšok života a preto sa oplatí venovať svoj voľný čas Podunajským Biskupiciam. A s Janom sme sa dohodli, že investujeme toľko financií, koľko bude dávať zmysel.

Jednoducho každé použité euro musí potenciálne priniesť nejaký úžitok. A predpokladal som, že aj naši protivníci pôjdu podobným smerom.

CASINO ROYALE a billboardy

Dnes ale so zatajeným dychom pozerám na billboardy, bigboardy, noviny a letáky ... ktoré majú nielen kandidáti na starostu, ale dokonca aj uchádzači o poslanecký post v miestnom zastupiteľstve. Negatívna kampaň je už len taká čerešnička na torte spláchnutých peňazí za účelom dostať sa do relatívne slabo platených funkcií.

Lebo ak investujete do kampane desiatky tisíc eur, neexistuje možnosť ako si, ani v prípade úspechu, legálnym spôsobom udržať vyrovnanú bilanciu. 

A v politike to jednoducho funguje rovnako ako v podnikaní. Každý investor verí, že sa mu investícia zúročí.

Preto by som chcel voličov vystríhať pred touto skutočnosťou.

Tieto na prvý pohľad prestrelené náklady znamenajú zásadné riziko. Že kandidát bude vyplácať investorov, respektíve sanovať svoj vlastný rozpočet, z obecných peňazí. A počíta s tým už teraz, ináč by mu varovná kontrolka zablikala rovnako ako nám.

Milí Biskupičania, myslite na to, keď budete míňať :

  • sedemnásty billboard s akousi vyretušovanou hlavou,
  • billboardom kandidáta bez hlavy vyjadrujúcou čudnú miestnu koalíciu mostu+sas+oľano+kdh+rodiny ,
  • popíjať na svojom prvom októberfeste, bez spevu Gizky Oňovej,
  • 100 krát tancovať s Bony a klid
  • respektíve od nej vyťahovať letáky vylievajúce kýble špiny na protikandidáta.

 Dajte si pozor, aby ste si nezvolili politika, ktorý si potom túto kampaň preplatí z vašich peňazí.

Andrej Fandák