Kamenné keltské oppidium – luxus bývania v Bratislave pred 2000 rokmi

Keď Dr. Radoslav Čambal z Archeologického múzea SNM v Bratislave, minulý týždeň prednášal o Keltoch o ich kultúre, hospodárstve a živote na našom území pred 2000 rokmi, na podnet mojej dcéry sme si vybrali výstavu "Kelti z Bratislavy" na hrade. 

Prečo si vybrali za hlavné oppidium terajšiu Bratislavu je jasné. Poloha, rieka, úrodná nížina a blízkosť rímskych architektov, ktorí im vystavali luxusné bývania priamo na Bratislavskej akropole. Toto zručné vyspelé keltské etnikum na minimálne 400 rokov priamo ovládalo naše územie pred vyše 2000 rokmi.... Etnikum o ktorom písali starí Gréci, etnikum ktoré dobilo Rím a nehralo do karát výkladu socialistickej vzdialenej histórii.

"Prečo je Biatec symbolom Národnej banky Slovenska?" spýtala sa ma dcéra pred vstupom na Bratislavský hrad.

Tieto pozostatky bratislavského opidia právom patria medzi najstaršie skvosty kamennej architektúry na území Slovenska.

Na výstave uvidíte mince, mapy, početnú keramiku ktorá sa našla v podhradí, umelecké predmety potvrdzujúce vysoké majstrovstvo Keltov v 1. storočí pred naším letopočtom.
Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska a meno kniežaťa Biateca bolo vyrazené na jednej z nich. A práve preto je Biatec minca z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.